Příjmy měst z hazardu prudce rostou. Nulová tolerance heren už není žádoucí?

SOBĚSLAV – Když přistanou na městském účtu oproti plánu dva miliony navíc, obvykle to městskou správu potěší. Soběslavský zastupitel Jiří Klíma (KDU-ČSL, TOP 09 a Nezávislí) si ale myslí, že by tento příjem měl vedení města spíš zneklidnit. Jde totiž o nadstandardní příjem z hazardních her, který město Soběslav očekávalo letos ve výši 4,5 milionu korun a už nyní mu dorazilo o dva miliony víc.

I když je v Soběslavi povolené jediné hrací místo v restauraci Paluba, podle zastupitele Klímy je vidět, že hazard nemizí a naopak narůstá. Obce se přitom o tyto daně dělí se státem – tomu náleží 35 procent a obci 65 procent. Starosta Jindřich Bláha (ODS) upozornil, že v navrženém vládním konsolidačním balíčku zazníval i návrh, aby od příštího roku státu zůstávalo sto procent. Podle starosty by tedy bylo dobré počkat, v jakém znění se nakonec vládní balíček schválí.

Někteří zastupitelé ale apelovali, že ať už půjdou peníze státu nebo městu, chtějí řešit meritum věci – tedy omezit hazardní hry na nulovou toleranci. Poukazovali na sousední Veselí nad Lužnicí, kde herny být nesmějí.

Zaplaťpánbůh za peníze z hazardu?

Marek Nývlt (Jihočeši) oponoval, že zákazem heren ve městě problém nezmizí, protože se hazard už z větší části provozuje přes internet. „Je to boj s větrnými mlýny a jestli z toho máme nějaké peníze, zaplaťpánbůh za ně. Lidi stejně budou hrát v online prostoru,“ řekl.

Do diskuse se na zasedání zastupitelů 20. září zapojili i občané. Jedna z obyvatelek města řekla, že tam, kde mají nulovou toleranci se prokazatelně snížil počet neplatičů nájemného nebo alimentů a také sebevražd. „Zisk je hezká věc, ale důsledky hazardu jsou citelné. Proto chci také nulovou toleranci,“ řekla žena. Starosta Bláha podotkl, že se ve Veselí nad Lužnicí zeptá, jestli jim po zákazu heren skutečně neplatičů ubylo.

Debata se vedla o tom, zda jsou funkční současná zákonná opatření, kdy hráči se musí prokázat totožností a pokud jsou evidovaní dlužníci nebo patologičtí hráči, tak jim nesmí být hra umožněna ani v hernách, ani v online prostředí.

Starosta Bláha připomněl, že město má v souvislosti s vyhláškou o hazardu ještě jeden problém. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže shledal jako diskriminační, že město vyčlenilo pro herní přístroje pouze Palubu. Bude muset tuto diskriminaci z vyhlášky odstranit a tím bude možné požádat o zřízení herny kdekoliv ve městě. Radnice proto rychle pracuje na pravidlech, která stanoví, že herny nebudou moci být v památkové zóně nebo v sociálně vyloučených lokalitách.

Zastupitelka Kateřina Jirousová (Pro Soběslav) řekla, že je připravena o nulové toleranci heren hlasovat. „Po Itálii máme v Evropské unii nejvyšší počet automatů na počet obyvatel. Některá města hraní v hernách omezují i časově. Je třeba se tím zabývat. Oproti drogám a alkoholu je tato závislost neviditelná.“

Martin Kákona z pirátské strany nakonec řekl, že jeho klub návrh na nulovou toleranci hazardu v Soběslavi připraví a předloží ke hlasování. Postoje zastupitelů se pak ukáží.

Příjmy z hazardu rostou i jinde

Soběslav ale není jediná, kde je na stole dilema, zda peníze z hazardu nepáchnou. Například na zářijovém zasedání v Milevsku také některé zastupitele upoutala zmínka při probírání rozpočtových opatření, že inkaso z DPH v celé republice klesá, ale propad se dá vykrýt zvýšeným příjmem z hazardu. Milevsko, podobně velké jako Soběslav, mělo od roku 2018 příjmy z hazardu vždy kolem pěti milionů korun. V roce 2018 to bylo 5,932 milionu, v roce 2019 5,332 milionu, v roce 2020 5,280 milionu, v roce 2021 to bylo 5,347 milionu, loni už 8,36 milionu a letošní výnos za první pololetí ve výši 5,1 milionu signalizuje, že rok 2023 bude rekordní.

Ani v Milevsku po zaznění informace o růstu příjmů z hazardu nic nenasvědčovalo tomu, že by vedení města tento fakt nějak zneklidňoval. Milevsko od roku 2018 doposud inkasovalo z hazardu přes 35 milionů. Tajemnice tamního městského úřadu vysvětlila, proč tyto příjmy neklesly ani v době covidu, kdy byly restaurace a herny zavřené. „Daň se platí za registraci přístroje, takže bez ohledu na to, zda bylo v době covidu zavřeno či ne, museli provozovatelé daň platit,“ řekla Hana Jánová.

Před lety cloumaly debaty o zákazu heren veřejným prostorem v mnoha obcích, teď je ticho po pěšině. Pokud si ale pro sebe uchvátí veškerý tento daňový výnos stát, možná se v obcích rozpomenou, že herny vlastně nechtějí.

Zdroj článku: https://www.jcted.cz/77038-prijmy-mest-z-hazardu-prudce-rostou-nulova-tolerance-heren-uz-neni-zadouci/

Nejnovější
New York opět ukazuje, kdo je šéf na americkém hazardním trhu. Celkový objem sázek přesáhl 2,2 miliardy dolarů, přičemž samotné ...
Spotify Wrapped každý rok shrnuje nejvíce poslouchanou muziku svých uživatelů. A obvzláště letos vyvolalo minimálně smíšené reakce. Zatímco některé funkce ...
Šok pro zdravotnický sektor i podnikatelský svět. Ve středu ráno byl Brian Thompson, generální ředitel UnitedHealthcare, jedné z největších zdravotních ...

© Copyright 2024 www.onlinehazard.cz | e-mail: info@onlinehazard.cz