Neuvěříte, jak čeština kdysi dominovala v Texasu!

Představte si, že jste se přenesli do Texasu v polovině 19. století. Zatímco dnes je angličtina jednoznačně dominantním jazykem, v té době byste na mnoha místech slyšeli úplně jiný jazyk – češtinu. Ano, čtete správně. Čeština byla v jistém období v Texasu třetím nejpoužívanějším jazykem hned po angličtině a španělštině.

zdroj: X / @ccherubrock

Historické kořeny české migrace 

Tenhle zajímavý fakt má kořeny v masivní vlně migrace Čechů do Texasu po roce 1848. Když v Evropě revoluce neuspěly, spousta Čechů se rozhodla sbalit a hledat nový domov za oceánem. Mnozí z nich zamířili právě do Texasu, kde mohli svobodně praktikovat své náboženství a začít psát nový příběh svých životů.

Jak se v Texasu žilo po česku?

Čeští imigranti zakládali vlastní osady, kde si udržovali svůj jazyk a kulturu. Nejznámější z nich byly Dubina, Fayetteville nebo Weimar. V těchto komunitách byla čeština součástí každodenního života – používala se při obchodování, ve školách i v kostelích. Dokonce i místní pošta vydávala oznámení v češtině, aby se zásilky dostaly na správnou adresu.

zdroj: X / @derrickjeter

Češi si v Texasu zakládali vlastní noviny, jako byl například Slovan Americký vydávaný v La Grange. Tyto noviny informovaly o dění v Texasu i v Čechách a pomáhaly udržovat jazykovou a kulturní identitu imigrantů. Čeština se tak stala neodmyslitelnou součástí Texasu, i když dnes už si ji skoro nikdo nepamatuje.

Zánik češtiny

Proč tedy čeština v Texasu postupně zanikla? Za vším stojí asimilace a snaha imigrantů zapadnout do většinové společnosti. Druhá a třetí generace Čechů už upřednostňovala angličtinu a češtinu postupně vytlačovala. Navíc v roce 1918 vstoupil v platnost zákon zakazující výuku cizích jazyků ve školách, což proces amerikanizace ještě urychlil.

Dnes už se na odkaz české imigrace v Texasu skoro zapomnělo. Jen málokdo tuší, že čeština byla kdysi tak významnou součástí tamní společnosti. Přesto stále existují stopy tohoto zajímavého fenoménu – v názvech měst, v architektuře a samozřejmě v genech potomků českých přistěhovalců.

zdroj: X / @TracesofTexas

Nejnovější
New York opět ukazuje, kdo je šéf na americkém hazardním trhu. Celkový objem sázek přesáhl 2,2 miliardy dolarů, přičemž samotné ...
Spotify Wrapped každý rok shrnuje nejvíce poslouchanou muziku svých uživatelů. A obvzláště letos vyvolalo minimálně smíšené reakce. Zatímco některé funkce ...
Šok pro zdravotnický sektor i podnikatelský svět. Ve středu ráno byl Brian Thompson, generální ředitel UnitedHealthcare, jedné z největších zdravotních ...

© Copyright 2024 www.onlinehazard.cz | e-mail: info@onlinehazard.cz