Kazmova soutěž o miliony: Může jít o nekalou obchodní praktiku. Když se rozhodne, že peníze nedá, nepomůže ani žaloba

Součástí filmu ONEMANSHOW: The Movie Kamila Bartošky je soutěž o milion dolarů. První nadšenci se pokoušejí o rozluštění šifry, která vede k výhře zmíněné částky. Podmínky soutěže, jak Refresheru potvrdil právník, jsou však dost netransparentní.

K lístku do kina na zmíněný film dostane omezený počet návštěvníků i speciální kartu. Ta slouží k otevření trezoru s výhrou, který na pražském Výstavišti střeží ochranka. 

Kód k otevření sejfu se skrývá ve filmu. Když pomocí indicií odhalíš správnou kombinaci, pomocí karty trezor otevřeš. Jedna z karet je navíc automaticky výherní, a není tedy nutné šifru rozluštit ani nic zadávat. Na správné zadání hesla a otevření trezoru má však každý pouze jeden pokus. Pak je karta neplatná. 

Ani žaloba nepomůže

Podle právníka Jiřího Maršála, který pro Refresher analyzoval podmínky, celá soutěž funguje, lidově řečeno, na „dobré slovo“. „Pořadatelé si v podmínkách výslovně vyhrazují, že na vyplacení výhry není právní nárok a nelze ji vymáhat soudně.“ Když se tedy rozhodnou, že své slovo nedodrží a výherce peníze nedostane, nemůže se soutěžící nijak bránit. „Pokud pořadatelé z jakéhokoli důvodu odmítnou výhru vyplatit, výherce se svého milionu dolarů nedočká a nedomůže se jej ani žalobou,“ vysvětluje Refresheru Maršál. 

Soutěžící si podle Maršála mají dát pozor i na další úskalí v pravidlech. Aby se divák/divačka stal/a výhercem, musí šifru vyluštit konkrétním postupem, který pořadatelé dopředu určili. „Ani soutěžící, který otevře sejf, tedy ještě nemá vyhráno. Pokud pořadatelé usoudí, že k řešení šifry dospěl jiným než požadovaným způsobem, výhru nezíská,“ popisuje právník.

Pořadatelé by mohli dostat tučnou pokutu

O výhru tě může připravit také vzájemná spolupráce nebo když si vypomůžeš například nástroji umělé inteligence. Dle podmínek je výhercem pouze ten, kdo šifru rozluští vlastními silami, v jiných případech můžeš být ze soutěže vyřazen*a, a to i pokud pořadatel bude mít jen podezření, že jsi něco takového udělal*a.

Pokud ti je méně než 18 let, musíš s sebou taky pořád nosit souhlas zákonného zástupce s účastí v soutěži, což může organizátor kdykoliv kontrolovat. Když ho nemáš, jsi vyloučen*a.

Jakou obranu tedy mají soutěžící, pokud pořadatelé své slovo nedodrží a odmítnou výherci vyplatit slibovaný milion dolarů? Podle Maršála, který působí v advokátní kanceláři Dentons Europe CS LLP, by se mohlo jednat o nekalou obchodní praktiku. „Soutěžící, kteří zakoupili vstupenku na film právě proto, aby se zapojili do soutěže, by případně mohli požadovat vrácení peněz za vstupenku do kina, nebo alespoň přiměřenou slevu, do 90 dnů od jejího zakoupení. Pořadatelům soutěže by navíc hrozila pokuta od České obchodní inspekce, a to až do výše několika milionů korun,“ uzavírá právník. 

Zdroj článku: https://news.refresher.cz/142936-Kazmova-soutez-o-miliony-Muze-jit-o-nekalou-obchodni-praktiku-Kdyz-se-rozhodne-ze-ti-penize-neda-nepomuze-ani-zaloba


Nejnovější
New York opět ukazuje, kdo je šéf na americkém hazardním trhu. Celkový objem sázek přesáhl 2,2 miliardy dolarů, přičemž samotné ...
Spotify Wrapped každý rok shrnuje nejvíce poslouchanou muziku svých uživatelů. A obvzláště letos vyvolalo minimálně smíšené reakce. Zatímco některé funkce ...
Šok pro zdravotnický sektor i podnikatelský svět. Ve středu ráno byl Brian Thompson, generální ředitel UnitedHealthcare, jedné z největších zdravotních ...

© Copyright 2024 www.onlinehazard.cz | e-mail: info@onlinehazard.cz