Technologickým gigantům Google a Apple byla zasazena velká právní rána, když nejvyšší soud Evropské unie potvrdil oběma společnostem vysoké pokuty. Rozhodnutí, která vyplynula z dlouholeté kontroly ze strany regulačních orgánů, potvrzují pozici EU jako hlavního strážce globálního technologického průmyslu. Společnosti Apple a Google, které pokuty léta zpochybňovaly, právě teď čelí miliardovým obviněním.
Právní neúspěch pro technologické giganty
Soudní dvůr Evropské unie se postavil na stranu výkonného orgánu EU a rozhodl proti společnostem Google a Apple v jednotlivých případech týkajících se antimonopolních zákonů a daňových sporů. Případ společnosti Google z roku 2017 se týkal pokuty ve výši 2,4 miliardy eur za zvýhodňování vlastní nákupní služby ve výsledcích vyhledávání oproti konkurenci. I když Google úpravy v souladu s rozhodnutím podnikl, některé konkurenční společnosti stále tvrdí, že změny společnosti nešly dost daleko.
Případ společnosti Apple se soustředil na směrnici Evropské unie z roku 2016, podle které má Irsko od technologické společnosti vybrat 13 miliard eur na nezaplacených daních. Regulační orgány Evropské unie tvrdily, že společnost Apple uzavřela s irskou vládou nezákonné dohody, které jí umožnily se několik let vyhýbat placení daní z evropských zisků.
Apple a Google reagují odvoláním proti EU
Obě velké společnosti jsou z rozhodnutí zklamané. Hlavně společnost Apple verdikt soudu kritizuje s tím, že EU zpětně mění mezinárodní daňové právo. Navíc její příjmy už byly zdaněny ve Spojených státech. Společnost Google je výsledkem také zarmoucená a trvá na tom, že splnila nařízení regulačních orgánů.
Právní zástupci obou společností naznačili další odvolání. Bitva prý ještě není u konce.
Jaké důsledky to má pro technologický průmysl?
Tyto dva případy můžeme považovat za milníky v úsilí Evropské unie o regulaci technologických gigantů. Také to znamená zlom ve způsobu dohledu nad digitální ekonomikou. Zatímco někteří tvrdí, že rozhodnutí posílila ochranu spotřebitelů a spravedlnost trhu, kritici poukazují na zdlouhavé právní procesy. Je to potenciální slabina regulačního rámce EU.